Ограничение, а не увеличени на депутатските възнаграждения е предложила „Демократична България“, стана ясно от думите на съпредседателя на ПГ на обединението Христо Иванов.
Той коментира темата във връзка с новия правилник на Народното събрание, в който бе вписано, че допълнителните възнаграждения на депутатите не могат да са повече от 25% от основните. В предишния парламент съществуваше възможност народни представители, работили по важни за страната задачи, да получат допълнителен паричен бонус – извън тези, които им се полагат за стаж, за членуване в комисии и за представителни разходи.
Днес Иванов определи като грозна лъжа и медийни спекулации твърденията, че с предложението за таван от 25% десните са гласували повишаване на парите за депутатите.
„Колегите са предложили този текст да включва и ограничения до 25%, защото в момента той може да включва всякаква сума. Това е усилие да се ограничи размерът на допълнителните възнаграждения, а не е „аууу скандал! Въведоха си нови пари“. Ще предложим да отпадне този текст за възнагражденията на депутатите“, каза в кулоарите на парламента Христо Иванов.
Текстът в правилника на предишното, 44-ти народно събрание, гласи:
„Народните представители могат да получават допълнителни възнаграждения при реализиране на приоритетни за страната задачи.“
В новия правилник той е променен:
Член 7, ал. 2 се изменя така:
„(2) При реализиране на допълнителни задачи, възложени с решение на Народното събрание Народните представители могат да получават допълнителни възнаграждения в размер до 25 на сто от основното месечно възнаграждение по чл. 5″.
Левицата: Бонусите да отпаднат, заплатите да се замразят
БСП предложи допълнителното възнаграждение за депутатите в Народното събрание да отпадне с мотива, че „не виждат какви допълнителни възнаграждения трябва да получават народните представители за това, че си вършат работата“.
От коалиционната партия направиха и предложение за замразяване на равнището на основното възнаграждение на нивото от последния месец за 44-то НС.
Беше предложено и премахване на сегашния механизъм, при който заплатите на народните представители се актуализират на всеки 3 месеца, в съответствие с ръста на средната заплата на публичния сектор в България.
Депутати от ДПС коментираха пред репортери в НС, че точката за бонусите никога не е прилагана.
Източник: offnews