На всеки се е случвало да се бори със случаите на безсъние и това е напълно естествено. Но ако се окаже, че се събуждате посред нощ – или не можете да заспите – това може да е индикация за по-голям проблем, споделят от istinskiistorii. От сънна апнея до тревожност, редица фактори могат да ви попречат да си починете добре, много от които – макар и не всички – може да изискват медицинска помощ. Добрата новина е, че като се ангажирате със здравословни навици и търсите подходящо лечение, можете да поставите тези условия под контрол – и вашият график за сън отново да влезе в нормални рамки.
Депресия
Приблизително 75 процента от всички депресирани хора се справят със симптоми на безсъние, а 40 процента от младите пациенти, борещи се с депресии, изпитват прекомерна дневна сънливост или хиперсомния. Ако изпитвате някакви симптоми на депресия или имате някаква причина да смятате, че тя причинява вашите проблеми със съня, помислете да поговорите с някого – приятел, член на семейството или терапевт – за това, което чувствате.
Ноктурия
Ноктурия е официалното име за състоянието, което ви кара да се събуждате посред нощ и да ходите до тоалетна, обяснява клиниката в Кливланд . Въпреки че става по-често с възрастта , други причини – с някои от които лесно можете да се справите – за това дразнещо състояние, включват диабет, повишен прием на кофеин и / или алкохол преди лягане и увеличена простата.
Температура
Температурата, при която сте настроили климатика си, преди да си легнете, прави спането неприятно. Когато спите, зададената от вас температура за телесната температура – температурата, която мозъкът ви се опитва да постигне, намалява. И ако сте прекалено студени или прекалено горещи, и двете могат да ви държат будни през нощта, когато се съмнявате, по-хладното е винаги по-добре.
Безпокойство
Тревожността и безсънието са много тясно свързани, което има смисъл – трудно е да се отпуснеш, камо ли да спиш, когато се чувстваш тревожен.
Сънна апнея
Ако сте хъркащ, особено редовен и евентуално разрушителен, консултирайте се с вашия лекар за проверка за сънна апнея.
Свръхактивна щитовидна жлеза
Възможно е състоянието на щитовидната жлеза, наречено хипертиреоидизъм, да е причината винаги да се събуждате посред нощ. Според Националната фондация за сън състоянието възниква, когато тялото произвежда твърде много хормон на щитовидната жлеза, което кара „различни телесни функции да се ускорят, което ви кара да се чувствате нервни“.
Менопауза
Жените, преминаващи през менопаузата, често установяват, че горещите им вълни ги държат будни.