Поредната уникална находка в неолитното селище Слатина в София е факт. При спасителни ракопки са намерени 4 гроба. Преди година в древното селище бяха немрени още две погребения.
Според археолозите, тези гробове са най-старите в ареала на Софийското поле и София. ВЪзрастта им е на около 8000 години.
Вече 30 години, откакто районът е обект на археологически интерес. До момента са намерени предмети, които свидетелстват за поминъка на населението – скотовърдци и земеделци. Селището е съществувало от края на седмото до средата на шестото хилядолетие пр. хр.
Налага се мнението, че точно от този район води началото си европейската цивилизация. Проф. Васил Николов, ръководител на разкопките, твърди, че в праисторическата наука Слатина е изключително известно селище.
Последните находки са един двоен гроб. Предполага се, че в него е положен мъж и дете на около 2 години. В третия гроб е положена по корем жена, а в четвъртия – мъж със странно разположение, при което едната му ръка остава под тялото. Намерени са черепни костици от дете. Все още не може да се каже със сигурност дали е вярно това твърдение.
В тази епоха е било трядиционно починалите да се полагат в гробовете в ембрионална поза. Голяма рядкост е наличието на двоен гроб.
Предстои останките да бъдат вдигнати и да бъдат изследвани. Очаква се да бъде направен ДНК анализ на намерените останки.