Черният чесън е новият хит на пазара. Суперхраните бавно, но сигурно навлязоха и на нашия пазар. Киноа, чиа, амарант…
Кой бе чувал за тези култури само допреди 10 години? Е, ето че на фронта излезе още едно “тайно” оръжие, на което се приписват едва ли не чудодейни свойства. Става дума за черния чесън .
Тайна технология за ферментация на различни хранителни продукти в Корея, Япония и Тайланд стои в основата на тази нова суперхрана . Всъщност черният чесън не е някакъв нов хибрид, плод на съвременното био-зеленчукопроизводство. Става въпрос за обикновен стар чесън, чийто глави преминават особен вид ферментация.
Така азиатските страни, в които корените, билките, зеленчуците и другите продукти от растителен произход са на особена почит, стават по-полезни и се усвояват бързо от организма. Чрез особената обработка зеленчуците не губят хранителните си свойства, а дори напротин – увеличават ги.
Според различни изследвания на учените, има особена връзка между консумацията на някои продукти и лечебните им свойства, та дори и с дълголетието.
Чрез специална технология на ферментация черният чесън увеличава многократно лечебните си свойства, а хранителната му енергия скача с над 10 пъти, като притежава 10 пъти повече алицин – съставка, на която се дължи способността на чесъна да се бори с болестите.
За всеобща изненада черният чесън се топи в устата, вкусът му е сладък и не оставя лош дъх.
По-голямата част от черния чесън на пазара у нас е от Испания, не от Китай (чийто чесън се слави със съмнителни качества).
Процесът на ферментация отнема около два месеца, няма как да се произведе в домашни условия. В специална камера и при точно спазване на определена последователност на влажността при температура около 70 градуса по Целзий чесънът се подлага на съответната обработка.
В резултат на това придобива сладък вкус, който напомня на карамел или на петмез с много фин оттенък на сладък чесън. Променя се и текстурата му като стафида или сушена смокиня, приличаща на желе. Без никакви добавки и по естествен начин той променя цвета си в черен. Обвивката му си остава същата, но вътре скилидките почерняват и омекват.
Експертите са категорични, че вреди от черния чесън няма. Може да се консумира дори от деца, като хранителната му стойност е много синтезирана, а съставките са много по-концентрирани.
Богат е на натрий, калий, магнезий, калций, желязо, цинк, както и на витамин В1.
Черният чесън има и 7 пъти по-високо съдържание на фруктоза.
Ферментиралият по специална технология чесън доказано предпазва от болести, свързани със съвременния живот – проблеми със сърдечносъдовата система и стомашночревния тракт, онкологични процеси, атеросклероза на кръвоносните съдове, нестабилно кръвно налягане, възпалителни процеси и простудни заболявания. Той подобрява и функцията на бъбреците и предпазва от заболявания на черния дроб.
В качеството си на активатор на функцията на панкреаса и на секрецията на инсулин играе важна роля при лечението на диабета. Препоръчва се при свръхтегло, както и при безсъние. Полезен е за кръвообращението, пречиства кръвта и предпазва стените на кръвоносните съдове от холестеролни плаки. 1-2 скилидки дневно са достатъчни за укрепване на имунната система.
Поради добрите си вкусови качества, черният чесън може да се влага в хиляди рецепти. Например, с малко соев сос и лют червен пипер като сос към различни ястия; или пък с крема сирене на филия; или върху риба или пиле преди печене; или като поръска върху зелена салата. И шокиращо – ако не сте чували за шоколад с черен чесън – е, с какаов шоколад е разкошен!
Цената на една глава ферментирал черен чесън е около 4 лева на българския пазар.
Източник: Fun.9999999views.com