След няколко часа дебати единодушно на първо четене парламентът прие промени в изборните правила, внесени от партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“, сред които – гласуване само с машини, видеонаблюдение при отчитането на резултатите, гласуване по пощата в чужбина, отпадане на ограничението за секции извън ЕС, район „Извън страната“, но след преброяването т.г., нова Централна избирателна комисия, избрана по процедура на президента по предложение на партиите в националния, но не и в Европейския парламент.
На второ четене обаче се очаква да бъде прието със сигурност само видеонаблюдението при отчитането на резултатите от изборите и гласуването единствено с машини, за което се обявяват не само новите партии в парламента, но и БСП и ДПС. Сега групата на ГЕРБ-СДС подкрепи всички законопроекти и ако действа така и на второ четене, ще има и мнозинство за гласуване по пощата в чужбина. Другите стари партии обаче са против.
Окончателното гласуване на промените в Изборния кодекс се очаква да е другата седмица, тъй като беше даден срок от само три дни за предложения между първо и второ четене. По неофициална информация партиите бързат да приключат с промените в изборните правила, тъй като вероятно правителство няма да се състави и ще се върни към предсрочни избори през юли.
Имаше още пет законопроекта, които не бяха приети. ГЕРБ остана сама и никой не подкрепи предложението й за мажоритарни избори за народни представители. То предизвика и най-голям спор, тъй като партията на Бойко Борисов обвини „Има такъв народ“, че се отказва от него и е лъгала избирателите. Тезите на ГЕРБ са, че двете партии имат мнозинство и могат да приемат точно районирането, предложено преди пет години от „Шоуто на Слави“. А тези на „Има такъв народ“ – че такава сериозна промяна не може да се направи за една нощ, но ще е факт за следващите редовни избори. Накрая Тошко Йорданов обяви, че ако има правителство, ще се направи сега, а ако няма – след предсрочните избори.
Най-голямата парламентарна група обаче подкрепи останалите законопроекти, различните предложения в които бяха за гласуване по пощата и у нас (на „Демократична България“) и за електронно дистанционно гласуване (на „Демократична България“ и на „Изправи се! Мутри вън“). ГЕРБ-СДС се опита да демонстрира, че новите партии в парламента не се подкрепят помежду си, но се видя, че всички искат да мине само един законопроект, в който да правят предложения между двете четения.
Не е известно дали ще бъде променен съставът на Централна избирателна комисия, тъй като трите нови партии имат различни виждания, а старите са против.
Източник: dnevnik