Не можете да се отървете от вината? Сред нас има токсични хора. Често те са толкова близки, че в определени моменти от живота си успяват да постигнат целта си. Такива токсични хора могат да причинят на другите дълбоко чувство за вина, споделят от 7kefa.com. Така им става по-лесно да доминират. Жертвите от своя страна се заливат с поток от негативни емоции, в резултат на което започват да се смятат за безценни губещи.
Опасна игра и нейните участници
Примери за тази стратегия могат да се намерят навсякъде: в семейните отношения, като двойка, както и сред колегите на работа. Малко вероятно е да сбъркаме, като твърдим, че всеки от нас е запознат с поне един такъв манипулатор – човек, който ни кара да се чувстваме виновни, поради което животът ни губи ярките си цветове. Може би ще ви бъде интересно и полезно да разберете какво характеризира това поведение.
Да накараш хората да се чувстват виновни е една от стратегиите, която им позволява да придобият власт в една връзка. Често се използва в приятелството, в семейството и в работата.
Има много начини да се постигне това. Защо се чувстваме отговорни за възникването на някои ситуации и вярваме, че нямаме отношение към други събития? Зависи от вида на манипулатора, който ни кара да се чувстваме виновни.
И така, колко вида „вектори“ на вината съществуват? По какво се различават?
- Щедър и разбиращ
„Казвам това, защото те обичам и ти желая всичко най-добро. Това, което правите, няма да свърши с нищо добро. Най-важното е, че забравяте за онези хора, които наистина обичат и се тревожат за вас. “
В този случай виждаме ситуация, при която манипулаторът използва нашите емоции, за да постигне целите си. Изразявайки нежност и разбиране , той ни унижава и обвинява нашите близки в страдание по наша вина. За съжаление, тази стратегия често се използва от членовете на семейството.
Хората, близки и важни за нас, използват чувствата, за да ни накарат да се чувстваме виновни. Предвид тясната емоционална връзка, която ни свързва с нашите близки, последствията от такава манипулация винаги са по-трудни.
- Тези, които ни държат отговорни за всичко
Падна ли чинията? Изгоряла вечеря? Защо ги разсеяхме? Има хора, които са склонни да смятат другите за виновни за всичко, което се случва не само с тях, но и с другите. Тази форма на манипулация се развива бавно и заплашва постепенното унищожаване на нашата личност. Тя трябва да бъде разпозната и взета навреме.
- Онези, които повишават самочувствието си, като подценяват способностите на другите
„Без мен не можеш да направиш нищо, това е разбираемо. Разваляш всичко, до което се докоснеш. “ „Всичките ви начинания се провалят. От днес ще го взема в свои ръце. “ Това е чудесен пример за токсична връзка, в която един човек се опитва да доминира над друг. В този случай манипулаторът иска да повиши самочувствието си и да докаже на своята значимост . Следователно той се опитва да доминира над нас, карайки ни да се чувстваме виновни за несъществуващо нарушение. За да постигне тази цел, той подценява нашите действия , нашите мисли и цялата ни личност . Поради това ние започваме да се чувстваме като шут и този човек става всичко за нас.
- Тези, които не знаят как да поемат отговорност за грешките си
Със сигурност трябва да се справите с подобни хора. Те грешат и създават проблеми с поведението си, извършват необмислени действия … Освен това не са в състояние да поемат отговорност за стореното. Вместо да се признаят за виновни, те са склонни да търсят виновните в своята среда.
- Тези, които се опитват за наше добро да ни „учат“
Много често, причинявайки чувство за вина, хората се опитват да ни научат да сме отговорни и зрели да подходим към решаването на проблеми. Представете си пример за една компания. Водещият се опитва да ни накара да се чувстваме виновни за грешките на другите и ни насърчава да поемем поправянето им. Като извинение той твърди, че по време на работа всеки трябва да се чувства отговорен за грешките на екипа. Той казва, че точно това се случва във всяка организация.
Представете си родители, които обвиняват по-големите братя и сестри за грешки, допуснати от по-младите членове на семейството. Те смятат, че старейшините трябва да носят цялата отговорност поради възрастта си. Понякога те избират отговорните по пол, казвайки: „но ти си мъж (жена)“. Това е погрешно. В семейството, както от своя страна, и в работата, всеки е отговорен само за своите действия и действия. Обвиняването на всички неприятности на едно нещо е пряк път към стрес и намаляване на самочувствието на този човек.