Наричаното от всички „българският Стоунхендж” тракийско мегалитно светилище Бегликташ е разположено на Маслен нос, съвсем близо до Приморско.
Според учените, светилището е създадено през 14 в. пр. хр. и е било действащо до 4 в. То е било и храм, и скален календар, и слънчев часовник. Все още има много въпроси, чиито отговори не са н известни около това мистично тракийско съоръжение.
Специалистите са на мнение, че в светилището са се изпълнявали обреди, обслужвали култа към Бога-слънце и Богинята-майка. Една скална пътека води до каменна фигура, наречена „брачно ложе”. Два жертвени монолита с издялани дълбоки канали и улеи за отвеждане в тях на ритуални течности: вино, мляко, зехтин и вода са разположени от двете му страни.
Под менхира има каменен трон, а на върха на камъка личи „стъпката на Бога-слънце”. Друга „божествена стъпка”, тази на Богинята-майка, се забелязва на отсрещната страна на свещения кръг.
От каменния трон се открива цялата площадка на светилището. Система от скални коридори в североизточната част на светилището наподобява лабиринт сред внушителните мегалити, за който и до днес се смята, че може да бъде успешно преминат единствено от носещите чиста и праведна душа.
Хората твърдят, че след като преминат през пътя на изпитанието – цепнатината, усещат силното енергийно влияние на това място, освобождават се от негативната енергия и се чувстват пречистени и благословени.
През 2017 година светилището спечели убедително приза туристическа атракция № 1 в България в Годишните награди на Министерство на туризма. Община Приморско спечели и наградата за „Иновация“ на 3D добавена реалност на Тракийско светилище, изработена от Димитър Игнатов. 3D холограмата е единствена в България към момента.
Холограмата на древен тракийски жрец, който разказва легендата за Бегликташ на посетителите на Историческия музей в Приморско печели огромен интерес сред туристите.
Невероятната история и тайните на Бегликташ го правят предпочитана туристическа атракция.