Инозитолът или инозитолът е вещество, което се произвежда в човешкото тяло и се намира в някои храни от растителен и животински произход. Той е важен компонент, който засяга функциите на много органи и системи. Проучванията при животни показват, че липсата му води до рязко повишаване на холестерола и косопада.
Инозитолът се счита за витаминоподобно вещество, поради което е познато като витамин В8, въпреки че е форма на захар, участваща в редица жизненоважни процеси. Здравото тяло само набавя нужното, но понякога възниква дефицит: при затлъстяване или неправилна диета, прием на определени лекарства, употреба на диуретични напитки и стрес.
Какво трябва да знаете за витамин В8 (инозитол)
Витамин В8 Той подобрява функцията на червата, регенерира тъканните клетки, ускорява растежа на ноктите и косата.
Инозитолът помага за поддържане на баланса на хормоните, които влияят на психоемоционалното състояние – серотонин и допамин. Учените са открили, че при депресия и компулсивно разстройство нивата на инозитол в мозъчната материя са много по-ниски, отколкото при здрави хора.
Лекарите предписват допълнителен прием на витамин В8 при проблеми със съня, повишена тревожност и увреждане на нервната система. А нормализирането на нивата на инозитол води до подобряване на благосъстоянието сред пациентите с депресия.
Продуктите, наситени с инозитол, са особено полезни за пациенти с метаболитен синдром (МС), който е придружен от нарушен синтез на хормони и метаболитни процеси. Проучване при жени в менопауза с МС установи, че приемането на инозитол подобрява кръвното налягане и нивата на холестерола в организма.
Сусамовото масло се счита за най-ценния източник на витамин В8 . Пълнозърнестите храни, бобови и соеви култури, цитрусови плодове, плодове, ядки и растителни семена също са богати на В8:. Също така в карантии от говеда, свинско месо, телешко и риба.
За възрастни дневната доза е 500 – 1000 mg.
Трябва да се има предвид, че при любителите на кафето, при алкохолна или никотинова зависимост, хора със захарен диабет или с други хронични заболявания, нуждата от витамин В8 се увеличава значително. Само с четири чаши кафе на ден, тялото губи 25% от дневния прием на витамин В8.