петък, май 9, 2025
  • Realniistorii.com
  • Istinskiistorii.com
  • 7KEFA.COM
Podbrano.com - Подбрани новини
  • Начало
  • България
  • Свят
  • Любопитно
  • Здраве
  • Вкусно
  • Забавление
  • Спорт
  • Vox populi
Няма резултати
View All Result
  • Начало
  • България
  • Свят
  • Любопитно
  • Здраве
  • Вкусно
  • Забавление
  • Спорт
  • Vox populi
Няма резултати
View All Result
Podbrano.com - Подбрани новини
Начало Свят

Китай постави ултиматум, САЩ заплашиха с ядрени оръжия

Публикувано в Свят
Сподели във FacebookСподели в WhatsApp

тай предупреди Япония срещу действия, които могат да доведат до влошаване на двустранните отношения. Това изявление бе направено в събота от китайското посолство в Токио в отговор на разговорите между лидерите на САЩ и Япония и техните коментари за Хонконг, Тайван и Синцзян, съобщава „Фокус“.

„Наскоро японската страна предприе редица негативни действия по въпроси, свързани с Китай, което сериозно накърни политическото доверие между двете страни и създаде пречки пред усилията за развитие на двустранните отношения“, гласи позицията на Пекин.

Ощепо темата

Жена в ЮАР роди 10 близнаци, заченати естествено

103-годишен иракчанин се ожени за трети път, искал да има още деца (СНИМКИ)

„Препоръчваме японската страна да се придържа стриктно към четирите политически документа (документи за нормализиране на отношенията, подписани между двете държави през 1972, 1978, 1998 и 2008 г.) и съответните задължения, както и да гарантира, че китайско-японските отношенията не се връщат към предходните времена. Призоваваме японската страна да избегне попадането във водовъртежа на конфронтация между великите сили“.

В текста се посочва, че „преговорите и съвместните изявления на лидерите на Япония и САЩ съдържаха неоснователни обвинения срещу КНР, бяха груба намеса във вътрешните работи на Китай и оспорване на териториалната му цялост“.

„В тази връзка китайската страна изразява острото си недоволство и категорично се противопоставя на Япония и САЩ“.

Иран и Китай подписаха 25-годишен договор за сътрудничество

По-рано посолството на Китай във Вашингтон също протестира писмено срещу изявленията на американския президент Джо Байдън и японския премиер Йошихиде Суга.

Както се отбелязва в документа, въпросите за Тайван, Хонконг, Синцзян, както и Източнокитайско море и Южнокитайско море засягат основните интереси на КНР и не позволяват външна намеса.

Президентът на САЩ и японският министър-председател по време на разговори във Вашингтон в петък се обявиха за мир и стабилност в Тайванския проток, изразиха изключителна загриженост относно положението с правата на човека в Хонконг и Китайския автономен район Синцзян, а също така се противопоставиха на едностранни действия, насочени към промяна на статуквото в Източнокитайско море и изразиха възражения срещу незаконните претенции и действия на Китай в Южнокитайско море.

Китай и още 14 държави в гигантска зона за свободна търговия

Съединените щати потвърдиха решимостта си да защитават Япония съгласно съществуващия Договор за взаимно сътрудничество и гаранции за сигурност от 1960 г., използвайки всички налични средства, включително ядрени оръжия.

„Съединените щати потвърждават своята непоклатима подкрепа за сигурността на Япония в рамките на Договора за взаимно сътрудничество и гарантиране на сигурността, използвайки пълния набор от своите възможности, включително ядрени“, подчертават Байдън и Суга в съвместната декларация.

Те потвърдиха, че член Пети от двустранния договор за сигурност се прилага за островите Сенкаку (Диаою на китайски), които са под японски контрол и са обект на териториален спор с Китай.

Китай строи огромна военна база в Джибути

„Заедно ние се противопоставяме на всякакви едностранни действия, целящи да подкопаят японското управление на островите Сенкаку“, пише в декларация.

Според член Пети на Договора за взаимно сътрудничество и гаранции за сигурност между САЩ и Япония от 1960 г. всяка от двете държави разглежда военна агресия срещу другата като заплаха за националната си сигурност и има право да действа в това отношение в съответствие с разпоредбите на собствената си конституция.

Източник: vesti.bg

Етикети: КитайСАЩ
ShareSend

Прочети още Новини

Свят

Жена в ЮАР роди 10 близнаци, заченати естествено

Свят

103-годишен иракчанин се ожени за трети път, искал да има още деца (СНИМКИ)

.

Podbrano.com - Подбрани новини

Ние сме агрегатор за подбрани новини - Всички статии водят с хиперлинк до първоизточника им.

Последно добавени

  • Чеснови картофи на фурна, които ще се харесат на всички
  • Целина за здравословно отслабване!
  • С 5 порции плодове и зеленчуци дневно отслабваме през пролетта
  • Двуцветен десерт с кокос, който ще ви изненада с вкуса си!
  • 3одиакът. Трите знака, в които се ражда силата на светлината

Категории

  • Vox populi
  • Без категория
  • България
  • Вкусно
  • Забавление
  • Здраве
  • Любопитно
  • Свят
  • Спорт
  • Политика на поверителност
  • Условия за ползване
  • За контакт

© 2020-2022 Изработка от Digitalmol.com - Не пропускайте тези Сребърни бижута.

Няма резултати
View All Result
  • Начало
  • България
  • Свят
  • Любопитно
  • Здраве
  • Вкусно
  • Забавление
  • Спорт
  • Vox populi

© 2020-2022 Изработка от Digitalmol.com - Не пропускайте тези Сребърни бижута.

Използваме бисквитки., за да улесним уеб сърфирането. Използвайки този сайт, се съгласявате с нашите условия.